מי חש יותר כאב: גברים או נשים? התשובה המפתיעה

מאת ד"ר נירית גבע, עירית סמילנסקי

פורסם ב-YNET ב-19.11.2020


כתבה מצוינת על מחקר שנערך למדידת סף הכאב אצל גברים ונשים - בין היתר תוך שימוש במוצרי מדוק.


נובמבר הוא חודש המודעות לבריאות הגבר. סיבה טובה לתהות בנוגע לכאב בין גברים לנשים ולבדוק מי מתמודד עמו טוב יותר. רגע לפני קריאת הכתבה, בה מוצגים ממצאים מדעיים ממחקרים בתחום, נסו לנחש: מי ידווח על כאב חזק יותר בתגובה לאותו גירוי מכאיב - גבר או אישה? מיד אחר כך, נסו לענות על השאלה: האם גברים ונשים מתמודדים באופן דומה עם כאב חזק?

במחשבה הזו בוודאי יעלה המיתוס כי לנשים סף כאב גבוה יותר, משום שרק הן יולדות. לידה היא אחת החוויות העוצמתיות והכואבות ביותר לגוף, ועל כן הנשים מסוגלות לשאת כאב יותר מהגברים. "הן חוות צירי לידה. גבר לא היה מסוגל לעמוד בכך". מיתוס שגור נוסף הוא שגברים מקטרים כשיש להם שפעת קלה ו"נוטים לקטר על כל אפצ'י קטן". מחקרים רבים עוסקים בשאלה האם למיתוסים כאלה יש אחיזה מדעית.

איך מודדים כאב?

ההתייחסות לכאב מתחלקת למספר נושאים. רגישות לכאב, סבילות לכאב ותגובה לכאב. רגישות לכאב (סף הכאב) מתייחסת לאיזה עוצמה של גירוי צריך בשביל לגרום לנבדק לחוש כאב. במעבדות לחקר הכאב נותנים במהלך מחקרים על כאב, סוגים שונים של גירוי כאב אשר ניתנים למדידה. כך למשל, נותנים גירוי של חום או קור, גירוי של זרם חשמלי, גירוי של לחץ ועוד, ומודדים באיזו עוצמה של גירוי האדם מדווח על תחושת כאב.

לדוגמה, מבחן שבו מכשיר המחובר ליד של הנבדק מתחמם בהדרגה. הנבדק מתבקש ללחוץ על הלחצן ברגע שהחום מתחיל לגרום לו לכאב. העוצמה של החימום שגורמת לכאב מעידה על מידת הרגישות לכאב.

בסבילות לכאב, נמדד עד כמה הנבדק יכול לשאת את הכאב. כך, לאחר הדיווח הראשון על הכאב ממשיכים לתת גירוי המתגבר בעוצמתו עד אשר הנבדק לא יכול לסבול יותר את הכאב ומבקש להפסיק את הגירוי המכאיב. העוצמה המקסימלית של החימום שהנבדק הגיע אליה, מעידה על הסבילות לכאב. לבסוף, התנהגות בזמן כאב, או התגובה לכאב, מתייחסת למה אני עושה עם הכאב שלי. לדוגמה, האם אני צועק? האם שפת הגוף שלי נראית כאובה? האם אני פונה לעזרה?


חוקר הכאב פרופ' ג'פרי מוגיל, במאמר שהתפרסם בשנת 2012 בכתב העת המדעי Neuroscience, הגיע למסקנה כי מתוך כ-70 מחקרים שבדקו את ההבדלים בין נשים לגברים ברגישות לכאב ובסבילות לכאב, הרוב המכריע (מעל 60 מחקרים) מצאו שלגברים פחות כואב והם יותר סבילים לכאב.


להמשך הכתבה...