Headache

כאבי ראש

כאב ראש הוא כאב המופיע בכל אזור בראש. כאבי ראש עשויים להופיע מצד אחד או משני צדי הראש, להיות מבודדים למיקום מסוים, להקרין על הראש מנקודה אחת, או יותר. כאב ראש עשוי להופיע ככאב חד, תחושה פועמת או כאב עמום.
כאבי ראש יכולים להתפתח בהדרגה או להתרחש בפתאומיות, ועשויים להימשך פחות משעה למספר ימים, ואף להפוך לכרוניים.

כאבי ראש נגרמים על ידי פעילות יתר או בשל בעיות במבנים הרגישים לכאב בראש. פעילות כימית במוח, בעצבים או בכלי הדם המקיפים את הגולגולת, או בשרירי הראש והצוואר (או שילוב כלשהו של גורמים אלה) יכולים למלא תפקיד בכאבי ראש. אנשים מסוימים עשויים גם לשאת גנים המגבירים את הסיכוי לפתח כאבי ראש כאלה.

כאבי הראש הנפוצים ביותר הם:

מיגרנות

מיגרנה עלולה לגרום לכאב פועם חמור או לתחושה פועמת, בדרך כלל בצד אחד של הראש. זה מלווה לעיתים קרובות בבחילות, הקאות ורגישות קיצונית לאור ולקול. התקפי מיגרנה יכולים להימשך שעות עד ימים, והכאב יכול להיות כה חמור שהוא מפריע לפעילות היומיומית שלך. אצל אנשים מסוימים מופיעה הילה (אורה) לפני או עם כאב הראש. ההילה עלולה לכלול הפרעות ראייה, כמו הבזקי אור או כתמים עיוורים, או הפרעות אחרות, כגון עקצוץ בצד אחד של הפנים או בזרוע או ברגל וקושי בדיבור.

המיגרנה מתחילה, ברוב המקרים, בגיל ההתבגרות ובמקרים רבים נעלמת בגיל 50–60, אך יכולה להופיע גם בילדים ובקשישים ולהמשיך לאורך כל החיים. המחלה נחשבת לשכיחה מאוד ומופיעה ב-20%–22% מהנשים ו- 10%–12% מהגברים.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הגדיר את המיגרנה כ"מצב תחלואה כרוני ומגביל מאוד", זאת כיוון שהמחלה פוגעת באופן קשה באיכות החיים של החולה.

כאב ראש מקבצי
 

כאב ראש מקבצי הוא מחלה נוירולוגית המאופיינת בכאב ראש חזק ביותר בצד אחד של הראש, המופיע לרוב בפתאומיות. עוצמת הכאב נחשבת לקשה מבין כל כאבי הראש ולעיתים מתייחסים לכאב הראש המקבצי בתור הכאב הקשה ביותר הידוע לאדם. רוב הסובלים מכאבי ראש אלו חווים "מקבץ" של התקפים מרובים במהלך תקופה מסוימת בשנה, ומכאן שמה של המחלה. תקופות אלו יכולות לבוא בכל עת ולהמשך פרקי זמן שונים, וביניהן עשויות להתקיים תקופות הפוגה של חודשים ואף שנים ללא כאב. הגורם למחלה אינו ידוע. המחלה נפוצה יותר בקרב גברים, ושכיחותה הכללית באוכלוסייה היא בין 56 עד 326 אנשים לכל 100,000.

כאב הראש המקבצי מתאפיין בכאב בלתי נסבל ורציף בצד אחד של הראש, המלווה בסימנים אוטונומיים כגון עין דומעת, נחיר סתום או נוזל והזעה מוגברת בצד של הכאב. הכאב בראש עצמו מתואר ככאב של סכין החותכת את הראש ותחושת בעירה באזור הכואב. מוקד הכאב הוא לרוב סביב הרקה וארובת העין או העין עצמה (לרוב מאחורי העין), ולעיתים מקרין לצוואר, ללחי, למצח, לחלקה העליון של הלסת ואף לכתף.

כאבי ראש טריגמינליים אוטונומיים

מצב כאב כרוני המשפיע על עצב הטריגמינל, אשר מעביר תחושה מהפנים למוח. אם יש לך כאבי ראש טריגמינליים, אפילו גירוי קל של הפנים שלך - כגון צחצוח שיניים או איפור - עלול לעורר טלטלה של כאבי תופת. בתחילה החולה עלול לחוות התקפות קצרות ומתונות. אך כאבי ראש טריגמינלים יכולים להתפתח ולגרום להתקפים ארוכים ותכופים יותר של כאבי צריבה. כאבי ראש טריגמינליים משפיעה על נשים לעיתים קרובות יותר מגברים, והם נוטים יותר להופיע אצל אנשים מעל גיל 50.

 
 
מכשיר הפרסיז׳ן של חברת בוסטון סיינטיפיק
Image by Christian Erfurt

הטיפול בכאב הראש יכול להיות מאתגר וצריך לכלול גישה רב-מודאלית ורב תחומית הכוללת תרופות לכאבים בשילוב עם טיפול שיקומי. הגישה כוללת בין היתר טיפול תרופתי, פיזיותרפיה, וטיפולי כאב פולשניים יותר כגון חסמים עצביים, עירויים וטיפול בגלי רדיו.


עבור מטופלים שלא קיבלו הקלה מספקת בניהול הכאב שלהם באמצעים תרופתיים, כלומר אלו הסובלים מכאבים כרוניים ובלתי פתירים, גירוי עיצבי של העצבים הפריפריים (PNS) יכול להוכיח התערבות יעילה. בגירוי פריפרי מושתלת אלקטרודה לאזור המטרה, לרוב לעצב הטריג'מינלי, וניתן גירוי תמידי על מנת לחסם את כאבי הראש/ פנים.

 

אני מעוניין/ת בפרטים נוספים

טיפול בעזרת אלקטרודות לגירוי של עמוד השדרה ועצבים פריפריים  קיים מזה ארבעה עשורים, בעולם ובישראל. הרעיון בבסיס שיטת טיפול זו מתייחס למערכת העצבים בגופנו כאל "חברת החשמל" של הגוף האחראית על פריסת קווי מתח, ואל כאב כזרם חשמלי העובר במערכת העצבים אל עמוד השדרה ומשם למוח. מדוק מייצגת באופן בלעדי את חברת Boston Scientifc יצרנית מערכות Precision - מהמערכות המתקדמות בעולם לגירוי שדרתי. 

כאבי ראש

אני מעוניין/ת בפרטים נוספים

הטיפול בכאב ראש