Back Massage

כאבי גב

כאבי גב נחשבים כרוניים אם הם נמשכים שלושה חודשים או יותר. הכאב  יכול לבוא וללכת, לעתים קרובות חווים הקלה זמנית, ואחריה הכאב חוזר. התמודדות עם כאבי גב כרוניים יכולה להיות קשה במיוחד אם אינך יודע מה הסיבה לכאב.

כאב גב הוא מצב שכיח המשפיע על מרבית האוכלוסיה בנקודה כלשהי במהלך חייהם. מרבית המקרים של כאבי גב מלווים בכאב ונוקשות בגב בתחתון.

ההערכה היא כי 1 מכל 5 אנשים יפנה לרופא המשפחה בכל זמן נתון בשנה על רקע כאבי גב. 80% מהמבוגרים יחוו לפחות אירוע אחד של כאבי גב בנקודה מסוימת בחייהם.

כאב גב כרוני הוא תופעה נפוצה פחות מכאב גב חריף, אך עדיין מהווה מצב שכיח ביותר. ישנם גורמים שונים העשויים לתרום לכאבי הגב, וביניהם יציבה לקויה, ישיבה יומיומית ממושכת במשרד או ברכב, הרמת משאות כבדים ולעתים אף אין סיבה ברורה לכאבי גב.

גורמי סיכון המגדילים את הסיכוי לכאבי גב כוללים עלייה במשקל, עישון, הריון, סטרס ודיכאון, שימוש ממושך בתרופות סטרואידאליות.

כאב גב מוגדר ככאב כרוני אם הוא נמשך שלושה חודשים או יותר. ישנם סוגים שונים של כאבי גב כרוניים:

היצרות התעלה התוך שדרתית

היצרות התעלה התוך שדרתית הינה תופעה שכיחה בעיקר מעל גיל 50. היצרות זו גורמת לצמצום תעלת השדרה ולחץ על חוט השדרה. עבור רבים, היצרות בתעלת עמוד השדרה נובעת משינויים הנגרמים בעקבות דלקות פרקים, אשר בעקבותיהן השטחים הפתוחים בין העצמות נעשים קטנים יותר. בדרך כלל מתלווים לכך אי נוחות, כאב, חוסר תחושה או עקצוצים בזרועות או ברגליים. 

 

הסימפטומים תלויים באזור בו חלה ההיצרות ויש להם נטייה להתגבר ככל שתהליך ההיצרות מתקדם.

פריצת דיסק (צניחת דיסק בין חוליתי) 

פריצת דיסק היא לעתים קרובות אירוע חד המתבטא בכאב גב או צוואר, ובסמוך אליו הופעת כאב שורשי המפציע לאורך הדרמטום (Dermatome) המעורב. צניחת דיסק בין חולייתי מותנית בגובה הדיסק. עוצמת הכאב עשויה להיות גבוהה ביותר ולגרום לריתוק מלא של המטופל למיטתו.

למרות חומרת התסמונת בזמן התרחשותה,  מחקרים קליניים מראים, כי רוב הסובלים ממנה יזכו להחלמה תוך מספר שבועות עד חודשים. עובדה זו, מקשה במידה רבה על הערכת התוצאות ארוכות הטווח של ההתערבויות הטיפוליות השונות, המתבצעות בזמן התקף.

במיעוט מן הלוקים בתסמונת, תידרש התערבות ניתוחית או שייוותר כאב כרוני.

כאב גב דיסקוגני

אחד מסוגי כאבי הגב שאינו זוכה לעתים קרובות לאבחון הוא כאב הגב הדיסקוגני (Discogenic Lower Back Pain - ‏DLBP). הכאב נוצר עקב התנוונות של הדיסק הבין חולייתי ללא הקרנת כאב לאורך הגפה בפיזור עצבי שורשי. ההערכה היא כי שכיחות כאבי הגב התחתון ממקור דיסקוגני היא בין 26%-42%. בין הגורמים לכאב זה הם נטייה גנטית, עומס מכאני וגורמים תזונתיים. הוא קשה יותר לאבחון.

 

דלקת חוליות מקשחת

מחלה דלקתית של עמוד השדרה הבאה לידי ביטוי בכאבי גב כרוניים באנשים צעירים מגיל 45. התסמין הקליני השכיח הוא כאבים כרוניים הנמשכים מעל ל-3 חודשים באזור העכוזים והגב התחתון. הכאבים נוטים להעיר את החולה משנתו, הם מלווים בנוקשות בוקר משמעותית, מחמירים במנוחה ומוקלים במאמץ, זאת בניגוד לכאבי הגב המכניים אשר מוחמרים אחרי מאמץ.

 
 
אני מעוניין/ת בפרטים נוספים
מכשיר הפרסיז׳ן של חברת בוסטון סיינטיפיק
Back Stretch
אני מעוניין/ת בפרטים נוספים
 

עוד על כאבי גב 

הטיפול בכאבי גב

את האבחון ודרך הטיפול בכאבי הגב יבצע רופא כאב מומחה, בהתאם לגורם לשלב התפתחות המחלה. לרוב מקובל להתחיל בטיפול תרופתי כנגד הכאב מלווה בפיזיותרפיה לאזור הפגוע. מדרג הטיפולים הבא יכלול טיפולים פולשניים בהם הזרקות תחת שיקוף, צריבות דיסק - במקרה של פריצת דיסק, אפידורוסקופיה - במקרה של היצרות תעלת השדרה, צריבה בגלי רדיו או הקפאת עצבים בעזרת קריו-אנלגזיה. קיים גם הטיפול בעזרת אלקטרודות לשיכוך כאב (Spinal Cord Stimulation) . הטיפול בעזרת אלקטרודות לשיכוך כאב מוריד את רמות הכאב ומאפשר אימון פיזיותרפי ללא כאב מכאן הדרך להחלמה מהירה נעשית קלה יותר.

האם זה באמת עובד?

טיפול בעזרת אלקטרודות לגירוי של עמוד השדרה קיים מזה ארבעה עשורים, בעולם ובישראל. הרעיון בבסיס שיטת טיפול זו מתייחס למערכת העצבים בגופנו כאל "חברת החשמל" של הגוף האחראית על פריסת קווי מתח, ואל כאב כזרם חשמלי העובר במערכת העצבים אל עמוד השדרה ומשם למוח. מדוק מייצגת באופן בלעדי את חברת Boston Scientifc יצרנית מערכות Precision - מהמערכות המתקדמות בעולם לגירוי שדרתי. 

trice-2.jpg

ח.ב.י חיפה

מזה כמספר שנים אני סובל מכאבים כרוניים שמקרינים מהגב לרגליים, כאבים שלא נותנים לי מנוח למרות כל הטיפולים שעברתי עד כה. לאחרונה הרופא שלי המליץ לי על קוצב חשמלי שמושתל בגב ומקל על רמת הכאבים. היו לי המון חששות לגבי ההליך הניתוחי עד שפגשתי את צוות הטכנאים שלכם. כל אחד מאנשי הצוות הוא נינוח, סבלני, אכפתי, שירותי מאד, תמיד זמין לשיחת טלפון או הודעות, נותן מענה לכל שאלה. לפני, בזמן ואחרי ההשתלה ידעתי שיש לי על מי לסמוך. הטכנאי שהוצמד לי הוא למעשה איש הקשר שלי מול בית החולים. עברתי את ההשתלה בהצלחה והמכשיר מאד עוזר לי בהפחתת הכאבים. חשוב מאד שיש צוות כזה בתהליך, למעשה הרבה יותר קל לעבור אותו כשיש אוזן קשבת עם אדם שאפשר לסמוך עליו.